גשר קור
כללי, בנייה, פרוייקטים

בידוד תרמי בקירות- מה זה "גשר קור"

לקוחות ודיירים יקרים,

בידוד תרמי לפי ויקיפדיה: "בידוד תרמי הוא המושג המתאר חומרים ושיטות למזעור מעבר חום בין שני גופים בעלי טמפרטורה שונה" כאשר הכוונה אצלנו כמובן היא בין החוץ לפנים הדירה

בבניינים בכלל ובדירות בפרט הבידוד התרמי הוא נושא חשוב מאוד שלצערי לא מקבל את תשומת הלב הנדרשת מצד דיירי/רוכשי הדירות ולא בודקים מה מבצע בפועל הקבלן הבונה את ביתם.

הבידוד התרמי בבניינים קובע בעצם כמה מהר או לאט נחוש בגורמי האקלים שמחוץ לבניין שהכוונה היא לחום או קור.

ככל שהבניינים יהיו מבודדים יותר כך נרגיש נעים יותר בדירה ללא כל שימוש במוצרי חימום או קירור וכמובן נחסוך הרבה אנרגיה לחימום וקירור של הדירה שיבוא ליידי ביטוי בעלויות נמוכות יותר בחשמל, גז או כל שיטת חימום/קירור אחרת.

החלקים העיקריים האחראיים על הבידוד בבניין הם הקירות והגג.

כ 60%-70% מהחום והקור הנכנסים למבנה מגיע דרך הגג.

ו 30%-40% מגיע מהקירות (כולל החלונות).

כיום נדבר על הבידוד של קירות החוץ:

בארץ קיימות הרבה שיטות טובות לבניית קירות מבודדים אך לרוב בידוד הקירות מבוצע בעיקר מבלוקים מבודדים (איטונג, פומיס וכו') בעובי של לפחות 22 ס"מ אך גם אם נשתמש בבלוק הכי מבודד, לא עשינו דבר במידה ולא טיפלנו בכל אלמנטי הבטון היצוקים במבנה והמחוברים לבלוקים.

הבטון אינו חומר מבודד בכלל ולכן לא מספיק להשתמש רק בבלוקים מבודדים היות וקיימים הרבה אלמנטים מבטון כגון עמודים, חגורות, קורות וכד' אשר יוצרים "גשר קור", כלומר אם מסתכלים על חזית הקיר חלק ממנה בנוי מבלוקים מבודדים וחלק מבטון. במידה ועל הבטון לא מניחים חומר בידוד מתקבלים גשרי קור שדרכם החום והקור מועברים והאפקטיביות של הבלוקים המבודדים מאבד מערכם.

לכן הפתרון לגשרי הקור הנ"ל הוא להדביק קלקר על גבי הבטון של לפחות 2 ס"מ (תלוי באזור הבניה) וכך יוצרים אלמנט (בטון+ קלקר) מבודד.

לכן, חברים יקרים נא בידקו היטב אם הקבלן שלכם מדביק לוחות קלקר על אלמנטי הבטון החיצוניים כפי שמופיע בתמונה המצורפת בפרויקט שלנו בשדרות

בפעם הבאה נדבר על בידוד הגג…

בהצלחה, ארז כהן